System rozgrywek Stalex Ligi w sezonie 2020/21

System rozgrywek – jak gramy w 14. sezonie?
Jak co roku wyjaśniamy system rozgrywek Stalex Ligi, który nie uległ wielkim zmianom.
W Rundzie Eliminacyjnej drużyny podzielone są na dwie grupy po 6 zespołów. Trzy najlepsze drużyny z każdej grypy awansują do II ligi, a trzy najsłabsze spadają do trzeciej ligi i tracą już szansę na mistrzostwo, grając do końca o miejsca w klasyfikacji. W eliminacjach gramy każdy z każdym po jednym meczu.
W II lidze – 3 najlepsze zespoły awansują do rundy barażowej, przy czym mistrz II ligi uzyskuje awans do Extraligi 2021/22! Pozostałe trzy drużyny z II ligi kończą rozgrywki.
W Extralidze każdy gra z każdym po jednym meczu. Cztery najlepsze zespoły awansują od razu do ćwierćfinałów. Drużyny z miejsc 5 – 9 przechodzą do rundy barażowej, ale uwaga 8. i 9. zespół traci prawo do gry w Extralidze 2020/21!
Runda barażowa będzie rozgrywana według formuły:
5 Extraliga – 3 II liga
6 Extraliga – 2 II liga
7 Extraliga – 1 II liga
8 Extraliga – 9 Extraliga
Zwycięzcy awansują do ćwierćfinałów, przegrani kończą rozgrywki i są sklasyfikowani na odpowiednich miejscach.
W ćwierćfinałach gramy w tym sezonie JEDEN mecz, który musi wyłonić zwycięzcę. Pary zostaną wyłonione zgodnie z kluczem:
1 Extraliga vs najniżej notowany zespołów
2 Extraliga vs ……………
3 Extraliga vs……………..
4 Extraliga vs najwyżej notowany zespół
(przy czym zawsze zespół z Extraligi jest wyżej notowany do drużyny z II ligi, która wywalczyła awans, np. 9 zespół z Extraligi jest wyżej notowany niż mistrz II ligi, itp.)
W półfinałach również gramy po JEDNYM meczu z tą samą zasadą – najwyżej rozstawiony gra w parze z najniżej rozstawionym, a drugą parę tworzą pozostałe dwie drużyny.
Gala Finałowa odbędzie się w zależności od możliwości epidemiologicznych. Jeżeli do marca pozostanie utrzymany zakaz udziału publiczności to rozważamy rozegranie oddzielnie meczu o trzecie i pierwsze miejsce bez ceremonii dekoracji, ale do tego jeszcze długa droga, dlatego trzymamy kciuki.
W razie niejasności, co do systemu rozgrywek, prosimy o pytania, jesteśmy do Waszej dyspozycji!